Blender Vitamix vs Blendtec. Starcie Tytanów

Jeśli szukasz najwyższej klasy blendera wysokoobrotowego wybór jest tylko jeden. Blender Vitamix lub Blendtec. To dwie najbardziej znane na całym świecie amerykańskie firmy. Obie specjalizują się w produkcji profesjonalnych blenderów kielichowych.

Blendery firmy Blendtec jak też Vitamix są produkowane od zawsze w USA, a nie w Chinach jak większość dostępnych urządzeń innych marek. To z całą pewnością duży wyróżnik. Zarówno Vitamix jak i Blendtec to od wielu lat symbol jakości, niezawodności i perfekcji pod każdym względem.

Blendtec Designer 650 - bezkonkurencyjny do smoothie, kruszenia lodu, napojów, sorbetów. Wielofunkcyjny i mocny blender kielichowy

Blendtec Designer 650

Mocny. Wytrzymały. Wielofunkcyjny

Poznaj najnowszy model ↗

Czym różnią się blendery Blendtec od Vitamix? Które blendery kielichowe są lepsze? Czy różni je tylko wygląd?

Spróbujmy je porównać.

Na potrzeby porównania wybraliśmy 2 topowe modele – Blendtec Designer 725 oraz Vitamix A3500. To zbliżone do siebie modele z podobnej półki cenowej.  Mimo, że pod lupę wzięliśmy 2 konkretne modele, to większość informacji zawartych w naszym porównaniu odzwierciedla cechy pozostałych modeli marki Vitamix i Blendtec. Jeśli więc zastanawiasz się który blender wybrać Blendtec czy Vitamix ten artykuł pomoże Ci dokonać wyboru.

Pora na pojedynek Blendtec vs Vitamix i pierwszą rundę.

1. Moc silnika

Blendtec Designer 725 posiada 3.8KM mocy 1800 wat vs Vitamix A3500 2.2KM mocy 1400 wat

Moc silnika to jeden z najważniejszych kryteriów, jakim należy kierować się przy wyborze urządzenia do blendowania.

Dlaczego moc silnika jest tak istotna?

Blendery o dużej mocy bez problemu radzą sobie z wykonywaniem trudnych zadań jak blendowanie mrożonych składników, włóknistych warzyw i owoców, lodu, twardych warzyw, ziaren, nasion czy pestek. Blendtec 725 i Vitamix A 3500 to niewiarygodnie mocne blendery. Czy któryś z blenderów jest jednak lepszy? Sprawdźmy.

Blendtec vs Vitamix: Moc

 Blendtec Designer 725Vitamix A3500
Moc silnika (KM)3.82.2
Wat18001400

Im więcej koni mechanicznych (KM) ma Twój blender tym łatwiej radzi sobie z napotkanymi składnikami. To dlatego Blendery Blendtec blendują ten sam składnik w znacznie krótszym czasie niż konkurencyjne blendery kielichowe, w tym blender Vitamix.

Ciekawostką jest to, ze nawet nasz kultowy blender Total Home (najmniejszy z blenderów) ma mocniejszy silnik niż topowe modele Vitamix.

Silnik blenderów Blendtec jest prawie dwukrotnie większy niż silnik w zwykłych blenderach.

Kto zwyciężył w tej rundzie? 

1:0 dla Blendtec 725. W tej rundzie jest niekwestionowanym zwycięzcą. Blendtec Designer 725 z mocą 3.8 KM można porównać do małego skutera. Ten model (podobnie jak wszystkie inne modele ze stajni Blendtec’a) jest w stanie zblendować nie tylko super twarde orzechy czy kostki lodu… ale nawet tak twarde przedmioty jak piłki golfowe czy smartfon, który w naszym blenderze zamienia się w pył.

Nie wierzysz?

Zobacz sam do czego zdolne są ultramocne blendery Blendtec.

2. Regulacja prędkości

Blendery Vitamix od zawsze oferowały możliwość ręcznej regulacji prędkości blendowania, co umożliwiały pokrętła umieszczone na obudowie blenderów Vitamix. W przypadku modelu Vitamix A3500  producent pozostał wierny swojej tradycji i wyposażył ten model w pokrętło z 10 stopniową skalą regulacji prędkości.

A jak to wygląda w Blendtec Design725? Blendtec od lat słynie z najbardziej innowacyjnych rozwiązań. Jednym, z nich jest dotykowy suwak o precyzyjnej 100-stopniowej regulacji prędkości. Jednym pociągnięciem palca możesz przyspieszać lub zwalniać pracę tego blendera. Dodatkowo podczas pracy blender podpowiada za pomocą wiadomości tekstowych jakiej prędkości użyć przy siekaniu, blendowaniu czy czyszczeniu blendera.

Podsumujmy:

Blendtec vs Vitamix: regulacja prędkości

 Blendtec Designer 725Vitamix A3500
Interfejspodświetlany panel dotykowypokrętło+ panel dotykowy
Skala prędkości100 stopniowa10 stopniowa

Kto zwyciężył w tej rundzie?

Zdecydowanie najbardziej precyzyjną regulację umożliwia blender marki Blendtec. Dzięki aż 100 stopniowej skali prędkości na dotykowym panelu blendera Blendtec 725 przyspieszanie czy zwalnianie blendowania  nigdy nie było tak proste. Wystarczy dotknąć i przesunąć palec do żądanej prędkości. Możesz przesuwać się w przód i w tył, tak jak lubisz.

A więc  2:0 dla Blendtec-a!

Jednak to nie koniec pojedynku. Przed nami jeszcze 8 rund.

3. Programy automatyczne

To funkcje, które niewątpliwie ułatwiają życie. Wystarczy wybrać odpowiedni program jak koktajl czy gorąca zupa, by blender zabrał się natychmiast do pracy. Dzięki automatycznym programom blender pracuje w idealnie dopasowanym do dania tempie, przy zastosowaniu optymalnej ilości obrotów i oczywiście sam ustala odpowiedni czas pracy.

A wszystko po to, by Twoje dania z blendera były idealne i dziecinnie proste do przygotowania.

Jakimi programami mogą pochwalić się blendery Vitamix i Blendtec?

Blendtec vs Vitamix: automatyczne programy

 Blendtec Designer 725Vitamix A3500
ilość programów65
koktajltaktak
sok z całych owoców i warzywtakbrak
Gorąca zupataktak
lodytaktak
sos/ salsa/ masłotaktak
samoczyszczenietaktak

Warto wspomnieć, że automatyczne programy ma każdy blender Blendtec’a. Nawet najniższy model. Vitamix nie.

Kto zwyciężył w tej rundzie?

Kolejny punkt dla blendera Blendtec Designer 725.

Blendtec posiada o 1 program więcej. Ale to nie koniec różnic. Firma Blendtec zadbała o to, żeby jeszcze bardziej dopasować pracę blendera do Twoich potrzeb. Jak? Podczas blendowania wystarczy nacisnąć ikonkę programu (z którego aktualnie korzystasz), by automatycznie wydłużyć czas blendowania o 10 sekund. Jednym przyciskiem możesz osiągnąć konsystencję, której szukasz.

Dodatkowy punkt dla Blendtec’a przyznajemy za możliwość mielenia ziaren na mąkę, bez konieczności kupowania dodatkowego kielicha. Mąkę można oczywiście mielić również w blenderach Vitamix, jednak trzeba dokupić w tym przypadku specjalny, dedykowany do suchych produktów kielich.

Przewagę ma nadal Blendtec, jednak nie jesteśmy nawet w połowie pojedynku. Teraz coś dla oka, czyli design.

4. Design

Vitamix to marka, która od lat oferuje blendery kielichowe o klasyczny wyglądzie. Z prostym, czytelnym interfejsem, wyposażony w klasyczne przełączniki /pokrętła. W porównaniu do wcześniejszych modeli Vitamix A3500 został zdecydowanie unowocześniony, chociaż nadal nawiązuje stylistyką do swoich poprzedników.

Blendtec Designer 725 to zdecydowanie ultranowoczesny design. Brak tu pokręteł, czy guzików. Elegancki, minimalistyczny panel dotykowy zawiera wszystko czego trzeba, by korzystać z blendera za pomocą jednego dotknięcia placem. Ten model marki Blendtec występuje dodatkowo w 2 kolorach.

Kto zwyciężył w tej rundzie?

Tym razem ogłaszamy remis. Punkt dla każdego z blenderów. W końcu wygląd to rzecz gustu 🙂

5. Rozmiary i waga

Blendery Blendtec są bardziej kompaktowe dzięki czemu zajmują mniej miejsca na blacie i łatwiej schować je w szafce.

W tym przypadku nawet 1 cm może mieć decydujące znaczenie! Warto więc dokładnie sprawdzić wymiary blendera przed zakupem, by Twoja wymarzona maszyna do blendowania zmieściła się bez problemu pod szafką kuchenną, w szafce czy na blacie kuchennym.

Przejdźmy jednak pod razu do konkretów.

Blendtec vs Vitamix: rozmiary i waga

 Blendtec Designer 725Vitamix A3500
Wysokość39,6 cm43 cm
Szerokość17,8 cm20 cm
Głębokość23,4 cm28 cm
Waga4,4 kg6,8 kg

Kto zwyciężył w tej rundzie?

Zdecydowanie Blendtec. Dlaczego? Jest bardziej kompaktowy i lżejszy niż blender Vitamix.

Czy kolejna runda coś zmieni w tym pojedynku prawdziwych tytanów blendowania? Sprawdźmy.

6. Łatwość czyszczenia

Zarówno Vitamix jak i Blendtec posiadają program samoczyszczący. Jednak w Vitamix ze względu na większą ilość ostrzy trudniej umyć środek kielicha.

Przygotowywanie potraw w blenderze powinno być szybkie i proste, podobnie jak samo czyszczenie blendera.  Sprawdźmy jak pod tym względem dają sobie radę oba modele. Czy któryś z blenderów jest łatwiejszy do czyszczenia?

Biorąc pod uwagę zupełnie inny wygląd obu blenderów ich mycie warto podzielić na 2 etapy – mycie podstawy blendera (obudowy silnika) oraz kielicha.

Zacznijmy od obudowy.

Blender Vitamix A3500 wyposażony jest zarówno panel dotykowy jak też pokrętła, a to może skomplikować i wydłużyć jego mycie. Wyobraź sobie zaschnięty na pokrętle zielony koktajl lub masło orzechowe…..

W przypadku Blendtec’a wystarczy przetarcie gładkiego panelu dotykowego ściereczką i gotowe. Dziecinnie proste.

A jak wygląda czyszczenie kielicha?

Oba blendery posiadają oczywiście program samoczyszczący. Wystarczy wlać trochę wody, kroplę płynu do mycia naczyń i wybrać ten program. Taka opcja znakomicie ułatwia czyszczenie i pozwala pozbyć się większość resztek z kielicha.

Czasami jednak trzeba jeszcze dodatkowo użyć siły własnych rąk 🙂 I tu zdecydowaną przewagę ma Blendtec, który wyposażył swój blender w tępe śmigła (zamiast ostrzy). Dzięki temu zdecydowanie łatwiej w tym przypadku dotrzeć do przestrzeni wokół „ostrzy”, a ryzyko skaleczenia się ogóle nie istnieje.

Vitamix natomiast posiada 4 cienkie ostrza, próbując wyczyścić dolną część kielicha jest to nieco utrudnione i bardziej ryzykowne.

Kto zwyciężył w tej rundzie?

Po raz kolejny Blendtec Designer 725. Ten blender oprócz automatycznego programu samoczyszczącego wyróżnia łatwość w utrzymaniu czystości (idealnie gładka obudowa bez pokręteł) i bezpieczniejsze mycie kielicha (nieostre śmigła i szeroki i gładki kielich).

7. Poziom hałasu

Zarówno model Blendtec Designer 725 jak też Vitamix 3500 to ultramocne blendery wysokoobrotowe, a więc też dosyć głośne. W porównaniu do zwykłych blenderów są głośniejsze, ale jednocześnie nawet 5 razy mocniejsze!

Poziom hałasu w przypadku Vitamix’a i Blendtec’a są zbliżone, więc nie ma w tej rundzie zwycięzcy. Warto jednak dodać, że przygotowanie większości dań w tych blenderach zajmuje na ogół nie więcej niż 1-2 minuty. Wyjątkiem jest program „gorąca zupa”, który w Blendtec trwa 3 minuty, a w Vitamix 6 minut.

W tak mocnych blenderach wysokoobrotowych nie da się uniknąć hałasu bez zastosowania specjalnej komory wyciszającej. Jeśli zależy Ci na tym, żeby Twój blender był zarówno mocny jak też cichy postaw na model Blendtec 800 Pro. Dzięki komorze wyciszającej jest naprawdę super cichy i super mocny.

Pora na ósmą rundę.

8. Ostrza

Vitamix od lat stosuje w swoich blenderach system 4 klasycznych ostrzy.  Podobne rozwiązania stosują inni producenci blenderów… Ale nie Blendtec!

Blendtec jako jedyny na świecie zastosował w swoich blenderach 2 zupełnie tępe śmigła. Super grube i naprawdę ani trochę ostre. To zupełnie inna technologia blendowania. W Blendtec’u składniki są rozbijane super grubymi śmigłami, a nie krojone jak to ma miejsce w przypadku ostrzy Vitamix’a.

Kto zwyciężył w tej rundzie?

Oczywiście Blendtec 725 , którego śmigła są nawet 10 razy grubsze, nigdy nie staną się tępe (bo już takie są:)) i są super bezpieczne w użytkowaniu.

Przed nami ostatnia runda pojedynku.

9. Kielich

Blendery Blendtec posiadają pięciokątny kielich, którego konstrukcja wypycha składniki ze ścianek wprost na ostrze. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż w kielichu Vitamix.

Nie jest tajemnicą, że kielich blenderów Blendtec jest jedną z najmocniejszych stron. Nie jest też tajemnicą, że Vitamix próbował skopiować unikalny kształt opatentowanego kielicha WildSide za co zapłacił Blendtecowi słoną karę w wysokości 24 milionów dolarów.

Firma Blendtec opracowała najlepszy pięciokątny kielich na świecie. Dlaczego jest on taki wyjątkowy, że inne firmy chętnie by go skopiowały? Jego kształt powoduje, że blendowane składniki odbijają się od ścianek i są następnie kierowane bezpośrednio na śmigło. Efekt? Idealnie zblendowane składniki w bardzo krótkim czasie. Bez konieczności używania popychacza.

Dodatkowym atutem marki Blendtec jest to, że posiada on kielich, w którym można blendować zarówno mokre składniki (owoce, warzywa, etc) jak też suche (ryż na mąkę, etc). W przypadku Vitamix’a do robienia mąki zalecany jest dodatkowy kielich.

Największy kielich Blendtec’a (pasuje do każdego blendera Blendtec) ma pojemność 2,6 litra. Vitamix 2 litry.

Kto zwyciężył w tej rundzie?

Blendtec, dzięki swojemu wyjątkowemu kielichowi WildSide, którego pozazdrościł nawet Vitamix 🙂

Przed nami ostatnia runda pojedynku.

10. Tamper

Każdy model blendera marki Vitamix wyposażony jest w tzw. tamper, czyli popychacz, który bywa pomocny szczególnie w przypadku super gęstych potraw i pomaga kierować składniki w stronę wirujących ostrzy.

Dlaczego więc Blendtec nie stosuje takiego rozwiązania? Dzięki zastosowaniu opatentowanego pięciokątnego kielicha WildSide+ nie ma takiej konieczności. Specjalna konstrukcja tego kielicha sprawia, że składniki zasysane są w wir śmigieł, bez konieczności korzystania z tampera.

A co z sorbetami, masłem orzechowym czy sosem pesto?

Do takich zadań Blendtec zaprojektował specjalny kielich Twister wyposażony w „rączki”, które pomagają zbierać ze ścianek kielicha składniki i precyzyjnie kierować je w kierunku śmigieł. Przygotowywanie gęstych, wymagających potraw jak lody, gęste sosy, musy w tym kielichu jeszcze nigdy nie było tak szybkie i proste.

Kto zwyciężył w tej rundzie?

To zależy. Jeśli jesteś fanem tampera to zwycięzcą będzie blender Vitamix. Jeśli jednak cenisz proste rozwiązania to Blendtec będzie Twoim faworytem. 

Blendtec czy Vitamix? Pora na ogłoszenie wyników

Pod względem mocy silnika, rozmiarów oraz funkcji blender Blendtec jest lepszy niż Vitamix

W tym pojedynku niekwestionowanym zwycięzcą został Blendtec 725.

Bez względu jednak na to, czy wybierzesz Blendtec’a czy Vitamix’a będzie to dobry wybór. Obydwie firmy produkują najwyższej jakości blendery na świecie od lat. Jeśli lubisz nowoczesne rozwiązania, nowoczesny design ( i nie chcesz zajmować dużo miejsca na blacie ), zamierzasz robić owocowo-warzywne „soki” lub blendować wymagające składniki (lód, mrożone składniki, twarde składniki) – Blendtec będzie lepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak lubisz pokrętła, industrialny wygląd Vitamix jest dla Ciebie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top