Mąka gryczana to nic innego jak zmielona w drobny pył kasza gryczana. To mało popularna mąka, stosowana najczęściej przez osoby na diecie bezglutenowej. A szkoda. Bo mąka gryczana to cała gama możliwości.
Możesz z niej zrobić pyszne placki gryczane, gofry, chleb, bułki czy ciastka.
To jedna z naszych ulubionych mąk.
A co najważniejsze, nie musisz szukać mąki gryczanej w sklepach i wydawać na nią fortuny. Zrób ją w domu ze zwykłej kaszy gryczanej.
To dziecinnie proste.
Gryka. Ani trawa, ani ziarno.
No właśnie. Gryka to tak zwane pseudoboże, czyli nie jest ani ziarnem ani trawą.
I podobnie jak ryż, owies, kukurydza, proso, amarantus, czy quinoa gryka jest z natury bez glutenu. Gryka to świetne źródło białka (11-15% ), błonnika, witamin z grupy B. Zawiera również dużą porcję potasu i magnezu, co korzystnie wpływa na pracę naczyń krwionośnych.
Ziarna gryki mają wiele właściwości zdrowotnych. M.in. składniki odżywcze w kaszy gryczanej pomagają kontrolować:
- poziom cukru we krwi,
- utrzymać w ryzach prawidłowe ciśnienie krwi,
- obniżyć poziom „złego” cholesterolu.
Jak smakuje gryka?
Ma lekko orzechowy, ziemisty smak. Wszystko jednak zależy od tego czy mamy do czynienia z gryką paloną czy nie. Obie kasze, palona i niepalona, smakują nieco inaczej.
Kasza gryczana brązowa czy biała? Palona czy niepalona?
Kasza gryczana jest wyjątkowa, bo w przeciwieństwie do innych kasz można ją kupić w wersji palonej (brązowa kasza gryczana) i surowej (biała).
Po co ogóle prażona jest kasza gryczana?
Głównie po to by polepszyć i wprowadzić nowy, ciekawszy aromat. Brązowa kasza palona jest bardziej wyrazista, zdecydowanie bardziej charakterna w smaku. I pewnie z tego względu jest najchętniej wybierana i najbardziej popularna. Warto jednak wiedzieć, że prażenie wpływa nie tylko na wzmocnienie smaku kaszy, ale też na obniżenie jej wartości odżywczej. Na szczęście różnice w zawartości poszczególnych składników w obu rodzajach kaszy nie są duże.
Wybieraj więc taką kaszę jaką lubisz najbardziej.
Dobra wiadomość jest taka, że mąkę gryczaną można zrobić zarówno z kaszy gryczanej palonej jaki i niepalonej. Wybór należy do Ciebie.
Jak ją zrobić? To prostsze niż myślisz.
Jak zrobić mąkę gryczaną?
Wystarczy kasza i blender.
- Wsyp kaszę do kielicha blendera
- Miksuj na wysokich obrotach.
- Po 20-30 sekund kasza zamieni się z idealnie gładką mąkę gryczaną.
Proste, prawda?
Mąka gryczana – do czego jej używać?
Mąka gryczana to zupełnie inna mąka niż najbardziej popularna do wypieków mąka pszenna. Zastąpienie w ulubionym przepisie mąki pszennej w 100% mąką gryczaną może być przepisem na katastrofę… Z pewnością wie to każdy, kto próbował takich eksperymentów w kuchni 🙂
Ponieważ w gryce nie ma glutenu, obchodzenie się z mąką gryczaną nie jest łatwym zadaniem dla osób początkujących. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych przepisów, przynajmniej na początku przygody z mąką bezglutenową.
Jeśli jesteś na diecie bezglutenowej z całą pewnością miałeś już do czynienia z mąką gryczaną i wiesz ile pysznych dań można z niej przygotować. Ciastka, chleb, bułki, chrupiące gofry czy spód do pizzy.
My mamy dla Was super prosty i sprawdzony przepis na naleśniki gryczane.
Można je przygotować w 100% w blenderze. Bez trzepaczki, bez miksera.
Naleśniki bezglutenowe z mąki gryczanej
Naleśniki gryczane to strzał w dziesiątkę nie tylko na śniadanie. Jeśli nie masz uczulenia na gluten możesz bez problemu zmodyfikować ten przepis na ciasto naleśnikowe i zastępując część gryczanej mąki mąką pszenną. My postanowiliśmy zrobić naleśniki w 100% z kaszy gryczanej. Bez glutenu.
Oto prosty przepis.
Przepis na gryczane naleśniki
Składniki:
- 1 szklanka mąki gryczanej (wystarczy zblendować kaszę gryczaną by powstała świeża mąka gryczana, my wybraliśmy kaszę niepaloną)
- 2 jajka
- 1 szklanka mleka + 1 szklanka wody
- 4 łyżki oleju
- 1 łyżka miodu (lub więcej jeśli lubisz słodkie naleśniki)
- szczypta soli
Jak zrobić naleśniki gryczane?
- Mąkę, mleko, wodę, jaja, sól włóż do kielicha blendera i zmiksuj na gładkie ciasto.
- Dodaj olej i wymieszaj
- Odstaw ciasto na 30 minut
- Rozgrzej patelnię i smaż naleśniki, by były z każdej stronie przyrumienione. Za każdym razem przed nakładaniem ciasta na patelnię wymieszaj ciasto naleśnikowe.
- Serwuj tak jak lubisz na słodko lub słono.
Gryczane naleśniki znakomicie smakują z dżemem domowej roboty, z serkiem i miodem a także ze słonym serkiem, wędzonym łososiem i kiełkami 🙂
A Wy jak wykorzystujecie mąkę gryczaną? Dajcie koniecznie znać.